Středa, 17 července, 2024

Česko koupí z Izraele raketový systém protivzdušné obrany

- Komerční sdělení -aktuality

Česko zaplatí za systém více než půl miliardy eur.
Česká republika koupí nový raketový systém pozemní protivzdušné obrany SPYDER od izraelské státní společnosti Rafael v hodnotě více než půl miliardy eur. Informovalo o tom v pondělí české ministerstvo obrany.

„Vážím si ochoty izraelské vlády sdílet s námi nejmodernější obranný systém, který posune naši armádu vstříc schopnostem pro 21. století. Konečně se tak zbavíme závislosti na sovětských KUBech ze 70. let, které neodpovídají současným požadavkům na ochranu vzdušného prostoru,“ uvedl český ministr obrany Lubomír Metnar.

Na dodávce systému se má více než 30 procenty podílet také český zbrojařský průmysl.

České ministerstvo obrany předpokládá, že nový raketový systém bude armáda používat nejméně 20 let. Náklady na používání systému během tohoto období mají dosáhnout v přepočtu 900 milionů eur, z toho necelá třetina půjde za servis izraelské firmě.

Česká armáda původně posuzovala celkem devět systémů pozemní protivzdušné obrany od sedmi výrobců. Za nejvhodnější označila systém SPYDER od izraelské státní firmy Rafael, jelikož se podle armády osvědčil iv reálných bojových podmínkách. Jednání s izraelskou vládou zahájilo české ministerstvo obrany v listopadu 2020. Nový raketový systém má Česká republika získat do roku 2026.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek