Středa, 17 července, 2024

Uzavřená kuchyně nebo společný denní prostor?

- Komerční sdělení -aktuality

Staré přísloví říká, že kuchyně je srdcem každého domova. Jak víme, mýlit se je lidské, ale v tomto případě tato pravda přetrvává dodnes.

Kousek kuchyňské historie
V průběhu staletí se koncept bydlení mnohokrát změnil v závislosti na kvalitě podmínek života či společenského statusu rodiny. První primitivní obydlí lidí sestávala z jedné velké místnosti s ohništěm, které tvořilo jádro příbytku. Ještě v minulém století převládala soužití vícegeneračních rodin, takže dům se často rozděloval na samostatné byty podle pater. Všechno směřovalo k samostatnému bydlení takzvané nukleární rodiny – pár se svými potomky. Jak v současné době vypadá „srdce domova“ moderních lidí? Možností je víc. Který typ je vaším favoritem?

Otevřená kuchyně – společný denní prostor
Pod pojmem otevřená kuchyně se skrývá spojení prostoru určeného k vaření s dalšími funkčními celky domácnosti, jako je jídelna, obývací pokoj, herna, vstupní hala či pracovna. Možnosti propojování jednotlivých částí závisí nejen na metrů čtverečních, ale také na vztahech v dané rodině. Často nejde jen o zbourání stěny a otevření prostoru. Metaforicky se takto zbourají i nároky na soukromí obyvatel domu a otevře se prostor pro častější setkávání členů domácnosti.

4 pozitiva otevřené kuchyně
Z malého bytu velký

Velkou výhodou společného denního prostoru je jednoznačně vytvoření dojmu, že daný byt/dům je větší. Členové domu netráví polovinu svého času protkáváním se úzkými chodbami ani zavíráním a otevíráním nesčetného množství dveří. Všechny denní aktivity se odehrávají na jednom místě.

Vzdušnost a prosvětlení prostoru

Pokud se chcete cítit doma příjemně, je důležité dbát na dostatečné prosvětlení a přirozené větrání. Velký společný prostor zajistí rovnoměrnější distribuci světla i na místech, kde by v případě příček vznikaly tmavé kouty. Vzduch bude přirozeně cirkulovat větším prostorem, takže se vyhnete pocitu těžkého, vydýchaného vzduchu.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek