Středa, 17 července, 2024

NASA opět odložila návrat lidí na Měsíc, brzdí ho i pandemie

- Komerční sdělení -aktuality

Cílem je přistání astronautů na jižním pólu Měsíce.
Návrat lidí na Měsíc, který americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) již minulý týden odložil z roku 2024 na rok 2025, se ve skutečnosti zrealizuje „nejdříve“ v roce 2026. Vyplývá to z vládního auditu zveřejněného v pondělí, informovala tisková agentura AFP.

Sorry, video přehrávač failed to load.(Error Code: 101102)
Vesmírný program Artemis, zaměřený na opětovné dopravení Američanů na Měsíc, se potýká s „technickými problémy a odklady znásobenými covidovou pandemií a povětrnostními událostmi“, uvádí se ve zprávě Úřadu generálního inspektora (OIG), kontrolního orgánu NASA.

„Cíl NASA, kterým je přistání astronautů na jižním pólu Měsíce koncem roku 2024, čelí několika podstatným výzvám včetně velkých technických rizik, nerealistického vývojového harmonogramu a nižší úrovně financování,“ uvádí se ve zprávě.

Astronauty dopraví z měsíční orbity na povrch Měsíce lunární přistávací modul Starship, který vyvíjí soukromá společnost SpaceX. OIG ocenil „rychlé tempo“ těchto příprav.

„Vzhledem k době potřebné k vývoji a úplnému otestování lunárního modulu a nových kosmických skafandrů předpokládáme, že NASA překročí svůj současný plán přistání lidí na Měsíci koncem roku 2024 o několik dalších let,“ uzavřel OIG.

Mise, která bude novodobou obdobou Apolla 11, se nazývá Artemis 3. Předcházet jí bude mise Artemis 2, která dopraví astronauty k Měsíci, ale bez přistání.

Ještě předtím poputuje na Měsíc mise Artemis 1 bez lidské posádky. Tato mise je formálně naplánována na únor 2022, ale audit odhaduje, že reálně k ní dojde „v létě 2022“.

Zpráva kontrolního orgánu rovněž vyvozuje, že tento vesmírný program je příliš nákladný. Podle odhadů OIG bude stát 93 miliard dolarů do fiskálního roku 2025, přičemž náklady na start každé z prvních čtyř misí budou 4,1 miliardy dolarů.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek