Středa, 17 července, 2024

V Turecku zatkli muže hledaného za vraždu haitského prezidenta

- Komerční sdělení -aktuality

Po Handalovi pátral Interpol.
. Turecké úřady nařídily čtyřicetidenní vazbu muži považovanému za podezřelého z účasti na zavraždění haitského prezidenta Jovenela Moise ze 7. července a umístili ho do věznice v Istanbulu.

V úterý o tom informovala turecká státní tisková agentura Anadolu, na kterou se odvolala agentura AP.

Sorry, video přehrávač failed to load.(Error Code: 101102)
Podezřelý muž, haitský podnikatel Samir Handal, byl zadržen v pondělí brzy ráno na letišti v Istanbulu, kde měl mezipřistání na cestě ze Spojených států do Jordánska, uvedla Anadolu.

Jeho zatčení oznámily později v pondělí úřady na Haiti.

Uvěznili ho v Istanbulu
Haitský ministr zahraničí Claude Joseph na Twitteru napsal, že o zatčení Handala mluvil se svým tureckým kolegou, ale další podrobnosti neuvedl – ani to, zda Haiti bude žádat o vydání tohoto muže.

Anadolu doplnila, že po Handalovi pátral Interpol a byl zadržen po příletu do Istanbulu. Potom ho vyslýchali představitelé soudu. Ti rozhodli o 40denní dočasné vazbě, kterou žádalo turecké ministerstvo spravedlnosti.

V současnosti se muž nachází ve věznici v istanbulské čtvrti Maltepe, upřesnila Anadolu.

Handal je uveden jako podezřelý z přípravy vraždy haitského prezidenta Moise, i když vláda neposkytla žádné konkrétnosti o jeho údajné spoluúčasti na zločinu.

Vražda prohloubila politickou nestabilitu
V případě vraždy prezidenta dosud zadrželi přes 40 podezřelých včetně 18 bývalých kolumbijských vojáků a několika haitských policistů. Kolumbijské úřady prohlásily, že většina zmíněných bývalých vojáků neznala skutečnou povahu operace, na kterou byli najati.

V říjnu na Jamajce byl zatčen další Kolumbijci.

Při útoku na prezidentův soukromý dům před svítáním vstřelili pachatelé Moisovi do hlavy a zranění utrpěla i jeho manželka.

Vražda prezidenta prohloubila politickou nestabilitu v zemi, která se od té doby snaží vzpamatovat i ze zemětřesení s magnitudou 7,2. Katastrofa v polovině srpna v jihozápadní oblasti Haiti si vyžádala přes 2200 lidských životů a vyvolala nárůst násilí souvisejícího s gangy a vážný nedostatek paliva.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek