Středa, 17 července, 2024

Česko další lety do Kábulu neplánuje, na evakuaci ještě čekají další lidé

- Komerční sdělení -aktuality

Tři letecké speciály do Česka přivezly téměř 200 lidí.

PRAHA. Česko po uskutečněné třetí fázi evakuace afghánských spolupracovníků s rodinami už další lety z Kábulu do ČR neplánuje. Informoval o tom český ministr vnitra Jan Hamáček také premiér Andrej Babiš, uvedl ve čtvrtek zpravodajský portál iDNES.cz.

„Pokud by se ukázalo, že někdo na místě zůstal, využijeme pomoci spojenců,“ řekl Hamáček pro Český rozhlas. Podle spolku Vlčí máky však odvoz z Kábulu potřebuje ještě téměř 20 lidí.

„Zareagovali jsme velmi rychle a rozhodně, akce se nám podařila. Vojáci i velvyslanec (Jiří Baloun) předvedli skvělý výkon. Dokázali při evakuaci něco, co si z nás nikdo neumí představit,“ řekl Babiš během tiskové konference, kterou živě přenášela televize ČT24.

Armáda ČR v předchozích dnech vypravila tři letecké speciály, které do Česka přivezly téměř 200 lidí, včetně českého velvyslance.

„Převezli jsme všechny, kdo byli k evakuaci určeni… Operace je velkým zázrakem. Ze země se podařilo dostat lidi i přes chaos, který v Afghánistánu panuje,“ řekl Kulhánek a dodal, že velvyslanec Baloun od něj dostane medaili.

Jiří Baloun prohlásil, že „Česká republika se nemá za co stydět. Vzali jsme maximum lidí, včetně místních spolupracovníků,“ přiblížil.

Podle nejnovějších informací se dvě afghánské rodiny s vazbami na ČR, které čekaly na letišti v Kábulu, dostaly do amerického evakuačního letadla.

Podle portálu iDNES.cz v Afghánistánu stále zůstávají lidé žádající o pomoc českou vládu, včetně dětí. Jejich příbuzní žijící v ČR mají obavu o jejich životy.

„Z pěti rodin tlumočníků, které včera zůstaly bez pomoci, se do třetího evakuačního letu dostala jen jedna. Podle naší dosavadní zkušenosti je seznam osob průběžně doplňován,“ uvedla organizace Vlčí máky, která se mediálně angažuje za poskytnutí pomoci všem afghánským pracovníkům.

„Vzhledem k tomu, že se stále dozvídáme o dalších a dalších osobách, které dosud nebyly evakuovány, vyzýváme k uskutečnění čtvrtého letu,“ uzavřela organizace.

O afghánském tlumočníkovi, který podle vlastních slov pracoval pro českou armádu a ta ho ve středu nechala is jeho rodinou stát na letištní ploše v Kábulu, protože se nevešli do evakuačního letadla, informovala na svém webu i americká zpravodajská televize CNN.

Třiatřicetiletý Rafiulláh, jeho manželka a čtyřletý syn čekali před mezinárodním letištěm v afghánské metropoli tři dny, píše CNN.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek