Minulý čtvrtek přeplaval do Británie rekordní počet migrantů.
Plavidlo britské pohraniční stráže se přibližuje k migrantům na nafukovacím člunu u pobřeží nedaleko anglického města Dungeness. Francouzská policie v úterý vyklidila velký tábor migrantů, ve kterém žilo asi tisíc lidí, kteří doufali, že se dostanou do Británie. Informovala o tom agentura AFP.
Minulý čtvrtek proplul na malých člunech z Francie do Británie přes Lamanšský průliv rekordní počet migrantů – podle britských údajů 1185, což Londýn označil za „nepřijatelné“.
Chtěli pokračovat do Británie
Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin v pondělí v rozhovoru pro televizi CNews Británii vzkázal, aby přestala Francii „poučovat“ o migrantech. Británie „by nás měla přestat používat jako boxovací pytel v rámci své domácí politiky“, prohlásil.
Darmanin následně telefonicky mluvil se svou britskou resortní kolegyní Priti Patelovou.
V úterý ráno Darmanin oznámil, že policie „na jeho příkaz“ vyčistila tábor v obci Grande-Synthe nedaleko přístavu města Dunkerque, který je jedním z hlavních bodů pro odchod migrantů do Británie.
Francouzská policie pravidelně čistí tábory v okolí měst Calais a Dunkerque a nabízí tamním migrantům možnost podat žádost o azyl ve Francii a přestěhovat se do různých zařízení, což ale mnozí odmítají a chtějí pokračovat v cestě do Británie, poznamenala AFP.
Darmaninův poradce však pro AFP popřel, že by operace souvisela s rozhovorem s britskou ministryní vnitra Patelovou, přičemž uvedl, že vyklizení tábora bylo „naplánováno na toto datum“ ještě před jejich telefonátem.
Spory mají také kvůli rybolovu
Vztahy mezi Francií a Británií jsou na nejhorší úrovni za poslední desetiletí v důsledku množství neshod v otázkách od migrantů až po rybolov v Lamanšském průlivu, ale také v důsledku sporu, kdy Austrálie zrušila smlouvy s Francií o nákupu ponorek.
Austrálie v září podepsala bezpečnostní pakt AUKUS s Británií a USA, zahrnující vzájemnou výměnu zpravodajských informací. Austrálie díky tomuto paktu získá přístup k tajným technologiím, které jí umožní vyrobit vlastní ponorky pro jaderný pohon.
V důsledku toho Austrálie zrušila smlouvu na nákup naftových ponorek, kterou před pěti lety uzavřela s francouzskou firmou Naval Group. Skutečnost, že se Paříž o zrušení smlouvy v hodnotě 31 miliard eur dozvěděla jen několik hodin před zveřejněním paktu, vedla k jeho diplomatické roztržce s Washingtonem, Canberrou a Londýnem.
https://ichalupy.cz/12-tipu-jak-udrzet-poradek-v-detskem-pokoji/
https://hobbykutil.cz/rocni-vyuctovani-dalkovy-odecet-sbernici-dat-vam-pomuze-usetrit-energie/
https://utulne-bydleni.cz/ticha-budoucnost-pro-kazdou-zahradu/