Středa, 17 července, 2024

I malé změny mají pozitivní vliv na životní prostředí. Jak dosáhnout, aby byla naše domácnost ekologická?

- Komerční sdělení -aktuality

Přispět k ochraně životního prostředí může každý jeden z nás. I když udržitelný způsob života vyžaduje silné odhodlání a překonání sebe sama, stojí to za to. Na začátku nemusíte hned měnit všechno – postupujte krok po kroku. I malé změny mají totiž pozitivní vliv.

V uplynulých desetiletích jsme planetu zanesli množstvím škodlivého odpadu, který neničí jen náš životní prostor, ale škodí i všem živým organismem včetně nás. Lidé a příroda jsou propojeni, přičemž planeta nám poskytuje vše, co potřebujeme ke spokojenému a kvalitnímu životu. Proto bychom měli žít tak, abychom to, co z přírody dostaneme, i vrátili zpět, ale neznečišťovat ji. Jedině tak budou mít b
Odkud však začít? Mnohé škodlivé produkty v současnosti ještě neumíme úplně eliminovat, ale můžeme se začít aktivně zajímat o to, kde a v čem žijeme a jaké látky přitom používáme a produkujeme. Všem je nám asi nejbližší náš domov a naše tělo, a to jsou také oblasti, kde můžeme začít. Za ekologickou domácnost bychom tak mohli považovat domácnost, která vyprodukuje minimum odpadu, využívá přírodních a recyklovaných materiálů a namísto chemických přípravků používá takové, které jsou rozložitelné v přírodě.

žena utírá stůl utěrkou
Mikro hadřík, 100% recyklovaný materiál z PET lahví, 7,30 €/8 ks, vileda.sk. Zdroj: Vileda

Osvojte si tyto úkony: využívejte co nejvíce denní světlo, vypínejte na noc všechna zařízení včetně wifi, zavírejte vodu během mytí zubů, zkraťte sprchování o 3 minuty, volte schody namísto výtahu, investujte do kvalitního oblečení, recyklujte, tříďte odpad, zbavte se plastů a hlavně neplýtvejte.

Pohodlnost versus udržitelnost
Jaksi jsme si zvykli sahat po jednoduchých a hlavně pohodlných řešeních. Příkladem jsou jednorázové kuchyňské utěrky, odličovací tampony, chemické čistící prostředky nebo igelitové tašky. Stačí je jen nahradit „eco-friendly“ produkty. Vyměňte jednorázové utěrky za mikro hadříky, odličovací vatové tampony a igelitové tašky za látkové a chemické čistící prostředky za ty ekologické – používejte například jedlou sodu a citron k odstranění nepříjemného zápachu, peroxid vodíku a sůl k odstranění skvrn a ocet jako více.

Největším nepřítelem udržitelného životního stylu je naše pohodlnost a lenost. Překonejte sami sebe a zbavte se jich.

Malé kroky = Velké změny
Třídění odpadu by mělo být samozřejmou součástí každé moderní domácnosti. Velmi užitečnými pomocníky jsou v tomto případě speciálně upravené odpadkové koše.

Kuchyně podle Ikea s nádobami na recyklaci
Koš na třídění odpadu s víkem SORTERA za 249 Kč prodává IKEA.

Široká informovanost o tom, jak třídit odpad, i snadná dostupnost sběrných míst ve městech i obcích takové zodpovědné chování umožňuje. Příkladem by v první řadě měli jít hlavně rodiče, díky kterým se stane třídění odpadu pro děti naprostou samozřejmostí.

10 tipů navíc
používejte LED žárovky
vybírejte nabíječky ze zásuvek
upcyklujte nábytek i oblečení
upřednostňujte organickou bavlnu
vyměňte papír za látku
vyměňte tekuté mýdlo za tuhé
používejte úsporné vodovodní baterie
nepouštějte poloprázdnou pračku či myčku
vyměňte chemii za sůl, ocet, sodu či citron
pijte vodu z vodovodu

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek